Volkan Diyaroğlu, 'Parmakkesicilik'


"Parmakkesicilik" - Volkan Diyaroğlu, Karşı Sanat Çalışmaları’nda

“Parmakkesicilik-Cutfingerism” başlıklı sergi, 11 Ekim'e kadar Karşı Sanat Çalışmaları’nda

Sanat çalışmalarını 11 yıldır İspanya’nın Valensiya kentinde sürdüren ve yapıtları yurtdışında önemli müze ve galerilerde sergilenen Volkan Diyaroğlu, 16. kişisel sergisini İstanbul’da açtı. “Parmakkesicilik-Cutfingerism” başlıklı sergi, “Günümüz batı ve doğu medeniyetlerini” sorguluyor…

Beyoğlu Karşı Sanat Çalışmaları’nda açılan ve küratörlüğünü Altan Marçelli’nin üstlendiği sergide; yağlıboya resimler, kağıt çalışmalar, video ve dijital işler sanatçının kendine özgü yorumuyla sanatseverlere sunuluyor. Toplam 700 metrekarelik bir alanda gerçekleştirilen Parmakkesicilik-Cutfingerism” isimli sergide 26’sı tuval, 28’i ise kağıt üzerine çalışılmış işler sergileniyor. Diyaroğlu’nun, bugüne kadar Türkiye’de açtığı en kapsamlı sergisinde, ilk kez dijital baskılarına da yer veriliyor.

“Parmakkesicilik-Cutfingerism” isimli sergisinde, “Günümüz batı ve doğu medeniyetlerini” sorguladığını belirten 31 yaşındaki Diyaroğlu, sergisine verdiği ismi ise şöyle açıklıyor:

”Papua Yeni Gine’de bir yerli kabile mensubu kadınlar, bir yakınları hayatını kaybettiğinde kendi ellerinden bir parmağı kesiyorlar. Öyle kadınlar var ki, neredeyse ellerinde parmak kalmamış. Bu gelenekten yola çıkarak günümüz batı ve doğu medeniyetlerini sorgulamaktayım.”

Diyaroğlu’nun, Kasım ayında Valensiya Modern Sanat Müzesi IVAM’da sergileyeceği “Kıyamet Kebabı” adlı video filmi de İstanbul sergisinde sanatseverlerle buluştu. Farklı bir çalışma olarak dikkat çeken yapıt, bir döner tezgahına yerleştirilmiş plastik dünyanın sıcak nedeniyle ağır ağır tükenmesini, deforme olmasını ve sonrasında düşmesini gösteriyor. Diyaroğlu bu çalışmasında da, “Günümüz sanat ve siyaset gerilimlerine vurgu yapmak” istediğini belirtiyor.

http://sanatatak.com/Neler-Oluyor

CONTACT

 

Kuloğlu Mah.

Gazeteci Erol Dernek Sok. No.11/3

Hanif Han 34433  Beyoglu Istanbul Turkey
www.versusartproject.com
+90 (212) 258 14 14

Versus Art Project - All rights reserved 2020       Incorporated in VS Sanat Etkinlikleri Tic. AS.  

  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz YouTube Simgesi
  • Beyaz Vimeo Simge
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Facebook Simge