top of page

LOCUS | MAHAL


Mahal, Versus Art Project’te

Versus Art Project, 2013 yılında Beyoğlu’nda hayata geçmiş bir oluşum. Bu genç ve dinamik kuruluşun amacı, ülkemizde veya uluslararası alanda başarılı olan, kültürümüz içinden gelmiş, sayısı azımsanmayacak kadar çok olan yetenekli ve eşsiz sanatçılarımızı sanatseverlerle buluşturabilmek.

Mert Acar, Sercan Apaydın, Hüseyin Arıcı, Tanzer Arığ, Can Aytekin, Gökhan Balkan, Alper Derinboğaz, Arik Levy, Sinan Logie, Sümer Sayın, Kemal Seyhan, Yusuf Murat Şen ve Mehmet Ali Uysal katılımıyla gerçekleşecek olan sergi, galerinin mekan olarak seçtiği Hanif Han’ın mimari özelliklerinden yola çıkarak hazırlanıyor.

Sergi ‘Locus’, Türkçe karşılığı olarak da ‘Mahal’ adını taşıyor. Birinci sözlük anlamına baktığımızda mevzi, bölge, yer, konum olan; mecazi olarak da ‘gerek’ manasına gelen bir kelime bu.

Sergi, İstanbul’daki mimari öğelerin kent kültürüyle ilişkisine, bireylerin üzerindeki etkilerine odaklanıyor. 1904 tarihli Hanif Han, karakteristik bir Beyoğlu mimarisi örneğinin en güzellerinden biri. Bu dönemlerde mimari yapı ne kadar değişiyor olsa da Hanif Han gibi hala direnen birkaç yapının olması sizi nasıl heyecanlandırıyorsa, mimari yapılar ve bireylerin arasında kurulmaya çalışılan ilişki hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Küratörlüğünü Özlem Ünsal’ın yaptığı sergi, 7 Mayıs’a kadar Versus Art Project’te görülebilir.

YAZI YUNUS BAŞARAN

13 views
bottom of page