Toplayıcılar | Les Glaneurs et Les Glaneuses


Versus Art Project, küratörlüğünü Ezgi Bakçay ve Selim Süme’nin yaptığı Toplayıcılar // Les glaneurs et Les glaneuses adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Serginin ilham kaynağı ise, Fransız sanatçı Agnès Varda’nın 2000 yapımı Les glaneurs et la glaneuse adlı filmi. Varda filminde çöpleri veya hasat sonrası ürünleri toplayarak geçinen insanları ve buluntu malzemelerle çalışan sanatçıları konu edinir. Bir sinemacı olarak kendisini de toplayıcı olarak kabul ediyor.

Sergide, fotoğrafçılar sokaktan-kentten, tenden-bedenden, anahtar deliğinden, bellekten-tarihten, doğadan-bahçeden ve kimlikten, üst üste birikmiş maskelerden topluyorlar. Hiyerarşilerin aşındığı, değişim değerinin tükendiği, nesnenin işlevsizleştiği, imgelerin yarı saydam olduğu yerlerde dolaşıyorlar. Bedensel dürtüleri, zamanı, mekanı ve nesneleri işlev ve ihtiyaç despotizminden kurtaran toplayıcılar gibi çalışıyorlar. Önce dünya aurasını yitiriyor, ürkütücü bir yabancılığa bürünüyor. Hemen ardından, yeni anlam olasılıkları açan bir montaj çalışması başlıyor. Toplayıcılar başlıklı serginin kendisi de, Türkiye çağdaş fotoğraf alanından bir fragman, bir kuşak içinden yapılmış mütevazi toplayıcılık faaliyetinin ürünü olarak değerlendirilebilir. Sergi fotoğrafın ontolojisiyle ilgilenen, imkanlarını, sınırlarını, dehlizlerini, uçurumlarını bambaşka yöntemlerle araştıran 18 toplayıcıyı bir araya getiriyor. 13 Ağustos’a kadar Beyoğlu Hanif Han’da açık olan sergide Ata Kam, Ali Taptık, Alp Sime, Civan Özkanoğlu, Ege Kanar, Görkem Ergün, Gözde Türkkan, Kerem Uzel, Melisa Önel, Metehan Özcan, İrem Sözen, Selim Süme, Serdar Darendeliler, Serkan Taycan, Sevim Sancaktar, Sinem Dişli, Uğur Çolak ve Yusuf Sevinçli’nin işleri yer alıyor.