CAN AYTEKİN 'TERS YÜZ | INVERSE'


İlk İzlenimler: Ters Yüz

Versus Art Project'te ikinci kişisel sergisini açan Can Aytekin, bu sefer bizi obsesif yanıyla tanıştırıyor.

Üç senedir faaliyette olan Versus Art Project, sezonu Can Aytekin'in galerideki ikinci kişisel sergisiyle açtı. Renkler, izler ve şekiller üzerine olan Tersyüz, Aytekin'in tahta plakalarla kalıp baskı tekniği uyguladığı 200'den fazla iş içeriyor. Serginin çıkış noktası sanatçının yüzler üzerine olan ilgisi; şekil kelimesinin çoğulunun çehre anlamına gelmesinden yola çıkan Aytekin, aslında her şeyin bir yüzü olduğundan bahsediyor. Binaların bir 'façade'a sahip olması, kağıdın yüzü ve tersi olmasına gönderme yapıyor ve odak noktasını portreden uzaklaştırıyor.

Aytekin'in çalışma yönetime baktığınızda Ters Yüz'ün, aslında toplama, çıkartma, sonuç ilişkisi ve ihtimallerle alakalı olduğunu anlıyorsunuz. Hem aynı plakadan üretilebilecek farklı şekilleri hem de farklı plakaların bir araya gelmesiyle üretilebilecek şekillerin planlanması, ihtimaller arasından seçimler yapması sanatçının aslında kontrolü elinde tuttuğuna da işaret ediyor. Bıraktığı her iz birbirinden farklı, sanatçının elinin veya press makinesinin uyguladığı kuvvete göre renk yoğunluğu değişebiliyor, tahtanın damarları parmak izine benzer izler bırakıyor. Aynı parmak izleri gibi, bu baskılar da tek. Yalın renkler ve formlardan, sonsuz kombinasyon üretebileceğini gösteren Aytekin, adeta tekten çok üretiyor.

Serginin yerleştirmesi de, işlerin okunmasında oldukça etkili. Versus Art Project'in yüksek kapılarından girdiğinizde sağa bir bakış atarak ana sergi alanında bir şey olmadığını düşünebilir ve odağınızı sol odadaki ufak baskılara yöneltebilirsiniz. Ama biz size ana galeri mekanına girmenizi ve arkanızı dönmenizi önereceğiz, zira serginin başlığı burada kendisini belirtiyor.

Ters Yüz, 15 Ekim'e kadar gezilebilir.