ELİF BİRADLI 'BU APTALCA | THIS IS STUPID'


Bu Aptalca

Bu ara Versus Art Project’te kaçırmamanız gereken bir sergi var. Elif Biradlı’nın “Bu Aptalca” (This is Stupid) isimli sergisi, doğum ve ölüm konularını irdeliyor. Tam da bizim kuşakların plastik, parlak renkler ve sentetik düşkünlüğü üzerinden yapıyor bunu. Bir yandan “doğum ölüme atılan ilk adımdır” derken, bir yandan artık tamamen ipin ucunu kaçırmış kendi cehennemimizi kendi ellerimizle yarattığımız dünyamıza ışık tutarken, bir yandan da neon tonlar ve çizgifilm sosuyla temeli yalap şap atılmış jenerasyonumuzun bilinçaltına göndermeler yapıyor. Tam bu noktaya, sergi kitabında Uğur Kutay’ın kaleminden dökülen “…izleyiciyi pırıl pırıl bir karanlığa sürüklüyor.” sözü fazlasıyla yakışıyor.

Sanatçı Elif Biradlı

92 doğumlu, Yıldız Üniversitesi Fotoğraf ve Video bölümü mezunu Elif Biradlı’nın resim, fotoğraf, heykel ve enstelasyon işlerinden oluşan bu sergisini kendisiyle konuştuk bakın o neler diyor.

Troppodonna: “This Is Stupid” Sergisi’ni bize anlatabilir misiniz? Çıkış noktası? Sık sık plastik görüyoruz, çok sentetik tonlar var. Bunlar neyi simgeliyor?

Elif Biradlı: This is stupid yaklaşık olarak dört ayda ürettiğim çalışmalarımdan oluşuyor. Genel olarak doğum ve ölüm konusu hakim diyebilirim. Malzeme olarak çoklukla plastik objeler kullandım, çünkü, binlerce yıl kadar dayanıklı olup da 5 dakikalık ihtiyaçlarımız için kullandığımız malzemedir. Plastikler doğada hazır bulunmaz. Yapaydır, işlevlidir, lazımdır ve doğalın yerini almıştır.

Fotoğraflarımdaki canlı renkleri ise, izleyiciye “hey” diyen bir ses olarak görüyorum. Renkler o an izleyicinin dikkatini çekiyor ve sonra daha ayrıntılı incelemeye başladığında, içerdeki çok da renkli olmayan konularla yüzleşiyor.

TD: Genel olarak hayatta nelerden ilham alıyorsunuz?

EB: Bana en fazla çocuk kitapları ilham verir. Modadan ve sinemadan da çok keyif alıyorum. Mesela Pedro Almodovar’ın renk paleti beni çok etkiliyor. Onun dışında gündelik hayattaki herhangi bir olaydan ve yaptığım seyahetlerden de ilham aldığımı söyleyebilirim.

TD: Genç bir sanatçı olarak Türk ve uluslararası sanatın gidişatını nasıl buluyorsunuz?

EB: Türkiye ve yurt dışında, özellikle, yaşıtlarım çok iyi işler üretiyor bence. Bu nedenle heyecanlıyım. Sadece ülkedeki çeşitli baskılar, cesur olmayı kötü yönde etkiliyor.

TD: Takip ettiğiniz sanatçılar kimler?

EB: Shana Moulton’ın video işlerini seviyorum. Thom Browne ve Yazbukey’in tasarımlarını çok başarılı buluyorum. Takip ettiğim birçok kişi var fakat şimdi aklıma gelenler bunlar.

TD: Fuarlara nasıl bakıyorsunuz?

EB: Özellikle yurt dışındaki fuarları ilgiyle takip ediyorum. Çok iyi ve çok kötü işler sergileniyor. Bu yıl Frieze London da Jon Rafman’ın işini çok sevmiştim mesela.

TD: Son olarak Contemporary Istanbul da gördüğümüz kadınları anlatan fotoğraf çalışmalarınız vardı. O seri hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Bu eserlerin çıkış noktası neydi?

EB: “Hijyen” serisinde geleneksel toplumsal cinsiyet rollerini ve reklamlarda yansıtılan kadın imajlarını sarkastik bir yöntemle ele adım. Görsel medyada sıkça tekrar edilen, kendisine biçilen görevi yerine getirmekten memnun kadın imajını, oyuncul bir şekilde eksenini kaydırıp tekinsiz bir hale getirmeyi amaçladım. Fotoğraflarda pvc pencerelerden oluşan çerçeveler kullanarak, hapsedilmişliği vurguladım.

“Vileda Medusa”da bildiğimiz temizlik paspası, Yunan mitolojisinde göz göze gelenlerin taşa dönüştüğü “canavar kadın” Medusa’nın kesik başına dönüşüyor.

7/24 Turbo’da, çamaşır suyu ve benzeri ürünlerin “doğallık”, “ferahlık” vurgularını irdeliyorum. Son olarak Çift Çizgi’de ise, reklamlarda sunulan kadın imajını altüst eden bir kurgu oluşturmayı amaçladım.