top of page

ÖMER PEKİN PROSEDÜREL GERÇEKLİK | PROCEDURAL REALITY


Galata Rum Okulu, 31 Ocak – 17 Şubat 2018 tarihleri arasında Avusturya Liseliler Vakfı’nın düzenlediği, Ömer Pekin'in "Prosedürel Gerçeklik" adlı çağdaş sanat sergisine ev sahipliği yapacak.

Ömer Pekin, dijital ortamda geliştirilmiş mimari kompozisyonları sanatsal boyutta incelemek için kendi geliştirdiği yazılımlar aracılığıyla resimler yaratıyor ve yazılımları, sanat ve mimari arasında görsel bir pratik tanımlayarak her seferinde birbirinden farklı formlar yaratmayı amaçlıyor. Bunu yaparken Pekin, dijital kaynaklara geçici bir maddesellik vererek analog resim yapma teknikleriyle ilişkilerini inceliyor.

“Prosedürel Gerçeklik” isimli kurulum insan boyutlarında, izleyicilerin etrafında gezinebildiği, neredeyse içine girilerek deneyimlenebilecek özgün cam objelerden oluşuyor. Cam objelerin üzerine ikincil bir katman olarak yansıtılan dijital resimler objelerin ruhu olarak işlev görüyor ve onlarla etkileşime geçiyor. Bu durumda izleyicinin bir resmin içine girmeyi deneyimleyebilmesi ve içine girdiği mekanın bir parçası olduğunu algılayabilmesi amaçlanıyor. Bu proje hem materyal hem de mekan kavramını algı üzerinden yeniden tanımlarken, mimarlık ile sanatın birbirlerini ayıran sınırlarını zorluyor.

2 views
bottom of page