CAN AYTEKIN | EMPTY HOUSE


BOŞ EV VE ADA

Arter, 16 Mart-15 Temmuz tarihleri arasında Can Aytekin'in "Boş Ev" ve Ali Mahmut Demircim "Ada" isimli eşzamanlı kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor. Can Aytekin'in kişisel sergisi "Boş Ev", sanatçının aynı isimli yeni serisinin yanı sıra 2005'ten sonra ürettiği beş seriden bir seçkiyi de içeriyor. Tuval resmi ve desenlerin ağırlıkta olduğu sergide, sanatçının üç boyutlu bazı yapıtları da sergilenecek. Eda Berkmen'in küratörlüğünü yaptığı "Boş Ev" izleyiciyi hatırlama ve hayal kurma üzerine bir oyuna davet ediyor. Sergi her türlü detaydan, eşyaların ağırlığından ve yaşamsal gereksinimlerin kalabalığından arındırılmış bir evin bölümlerini tuvallere taşıyor.

Arterin ikinci katı ise Ali Mahmut Demirel'in İstanbul'daki ilk kişisel sergisi olan "Adaya ev sahipliği yapıyor. Başak Doğa Temür un küratörlüğünü yaptığı sergide Demirel'in terk edilmiş yapıları gözlemlediği "Post-Apokaliptik Ütopyalar" başlıklı yeni video serisi ve ilk deneysel video çalışmalarından biri olan "Hortum" (2000) bir arada sergileniyor.

EMPTY HOUSE AND ISLAND

Between March 16 and July 15, 2018, Gallery Arter will simultaneously hoşt Can Aytekin's Empty House and Ali Mahmut Demirel's Island solo exhibitions. Along with Can Aytekin's new series with the same name as the exhibition, Empty House comprises a selection from five series ofartwork he has produced since 2005. Including mainly drawings and paintings ofoil on canvas, the exhibition will also display some 3-D artwork by the artist. Curated by Eda Berkmen, Empty House invites the spectator to agame based on remembrance and imagination. Reflected on the canvases are the parts ofhouses cleared of ali the details, the weight ofbelongings and the crowd ofvital necessities. The second floor of Arter hosts Island, the first solo exhibition of Ali Mahmut Demirel in İstanbul. Curated by Başak Doğa Temür, the exhibition displays the video installation series called Post-Apocalyptic Utopias where Demirel observes the deserted buildings and one of his first experimental video installations.